Manovaikas.ltVaikaiVaiko amžiaus tarpsniaiVaikų ligos › Mažakraujystė

Mažakraujystė

+mano vaikas,

Jei hemoglobino kiekis kraujyje sumažėja, tai gali reikšti geležies stoką vaiko organizme. Tiesa, normaliam hemoglobino kiekiui įtakos turi ne tik geležis, bet ir kiti metalai, pvz., varis, vitaminas E, kai kurie B grupės vitaminai, folio rūgštis, baltymai.

Doctor Examining Girl'S Throat

Kai vaikui iš piršto yra imamas kraujas ir jame nustatomas mažesnis nei 110 g/l (jaunesniam nei 6 metų vaikui) arba 120 g/l (vyresniam nei 6 metų vaikui) hemoglobino kiekis, tai gydytojai diagnozuoja mažakraujystę. Hemoglobino kiekis veniniame kraujyje yra 5-10 g/l mažesnis nei kapiliariniame. Todėl vertinant hemoglobino kiekį reikėtų žinoti, koks kraujas buvo tiriamas – veninis ar kapiliarinis.

Geležies užtenka iki pusės metų

Kai vaikutis gimsta išnešiotas, iki pusės metų jam užtenka tos geležies, kurią jis gavo augdamas mamytės pilve. Geležis jo organizme kaupiasi paskutinį nėštumo trimestrą, geriausiai 28-32 nėštumo savaitę. Tai reiškia, kad kuo labiau neišnešiotas gimė kūdikis, tuo labiau jam stigs geležies, ir todėl vaikučiui geležies gali užtekti ne iki pusės metų, bet iki dviejų ar trijų mėnesių.

Taigi neišnešioti mažyliai priklauso rizikos grupei todėl geležies preparatų gydytojai jiems gali skirti daug anksčiau. Vartoti preparatus tenka ilgai – metus ar dvejus, tai priklausys nuo to, kiek vaikas neišnešiotas. Gydytojas taip pat gali patarti anksčiau nei pusės metukų kūdikiui pradėti duoti papildomo maisto.

Nei jeigu mama būdama nėščia sirgo mažakraujyste, o naujagimis gimė išnešiotas, jis savo geležies normą iš mamos pasiims, tik labiau nukentės mama, o ir vaikutis gali gimti silpnesnis. Beje, polinkis į mažakraujystę taip pat yra paveldimas.

Naujagimio mažakraujystę gali lemti ir hemolizinė naujagimio liga (kai yra mamos ir vaisiaus Rezus faktoriaus nesutapimas), taip pat ir kraujo grupės neatitikimas. Tokiems naujagimiams yra atliekami išsamūs kraujo tyrimai ir sprendžiama tolesnė gydymo taktika. Mažakraujystės priežastis taip pat gali būti naujagimio nukraujavimas jį gimdant arba nebrandi krešėjimo sistema.

Nukenčia vaiko vystymasis

Tai, kad mažylis pablyškęs, greitai pavargsta, nėra didžiausia geležies stokos keliama grėsmė. Mažakraujystė gali lėtinti vaikų psichomotorinį vystymąsi, tai yra, smegenys jaučia deguonies badą. O tai gali pakenkti tiek vaiko psichomotorikos raidai, tiek intelekto koeficientui. Daugelis mokslininkų teigia, kad jeigu iki dvejų metukų liga nebuvo pastebėta, vėliau net ir ją išgydžius pasekmės gali būti ilgalaikės.

Stingant hemoglobino, audiniuose kyla deguonies badas. Dėl deguonies stokos visi augančio vaiko audiniai (vidaus organai, smegenys) gali vystytis lėčiau, trikti jų funkcija. Manoma, kad geležies stoka turi įtakos net atsparumui infekcijoms, vaikutis dažniau serga žarnyno ar kitomis infekcinėmis ligomis.

Mažakraujystė taip pat paveikia uoslės, skonio pojūčius. Dėl jos gali kilti noras valgyti to, ko kiti vaikai nelabai linkę ragauti.

Taigi mažakraujystės požymiai yra labai įvairūs. Ypač yra svarbu anksti nustatyti ligą ir laiku pradėti gydyti mažylį. Todėl tėveliai turėtų dažniau atlikti vaikui kraujo tyrimą. Jeigu tik kils abejonių – kartokite jį nuolat.

Geležies per mažai…

Vaiko organizmui geležies gali trūkti dėl to, kad jos nepakankamai gaunama su maistu.
Patekus į organizmą geležis turi būti pasisavinama, todėl ji „įsiurbiama“ į žarnyno gleivinės ląsteles, paskui keliauja į kraują ir išnešiojama po visą organizmą. Bet kokia infekcija ar liga, pažeidžianti plonosios žarnos gleivinę, lemia prastesnį geležies pasisavinimą, nors jos organizmas ir gauna.
Vaikas gali netekti geležies kraujuodamas. Pavyzdžiui, vaikui sergant maisto alergija, stemplėje, žarnyne gali atsirasti įplėšų, todėl ten išsiskiria truputį kraujo, kuris susimaišo su išmatomis, o plika akimi nei tėvai, nei gydytojas gali nieko nepastebėti. Vaikas taip pat gali turėti alergiją baltymams, ypač karvės pienui, ir tai pažeidžia virškinamąjį traktą, todėl vaikams labai dažnai prasideda tiesiosios žarnos uždegimas. Dėl to mažylis po truputį taip pat kraujuoja. Toks lėtinis kraujavimas, trunkantis kelis mėnesius, gali sukelti mažakraujystę.

Apie pieną

Kadangi iki pusė metų kūdikiui geležies pakanka, jam išskyrus mamos pieną ar adaptuotus pieno mišinius, kitų geležies šaltinių ir nereikia. Bet nuo pusė metų yra tikimybė, kad geležies kiekis mažylio organizme sumažės. 0-6 mėnesių vaikučiui jau reikia 5 mg, o 7 mėn.-10 metų vaikams – iki 10 mg geležies per parą.

Geležies pasisavinimas iš mamos pieno yra labai geras. Jo pasisavinama apie 50 proc. Tačiau, mamos piene jos yra labai nedaug ir ūgtelėjusiam vaikui nebeužtenka. Šeštas mėnuo yra laikomas pačiu tinkamiausiu pradėti duoti papildomo maisto, o viena priežasčių tai daryti – „stabdyti“ mažakraujystę.42-17691291_225

Karvės piene geležies yra šiek tiek mažiau nei mamos, o pasisavinama jos tik 10 proc. Taigi tai yra viena iš daugelio priežasčių, kodėl karvės ar ožkos pienas kūdikiams nerekomenduojamas.

Adaptuotuose pieno mišiniuose esanti geležis irgi prastai pasisavinama – irgi kažkur tik 10 proc. Tačiau visi šie mišiniai yra gerokai papildyti geležimi. Vaikutis gauna tokį kiekį geležies, kokį gauna žindomas kūdikis.

Vienų – dvejų metų mažyliui, kuris jau valgo košes, daržoves, mėsą, per dieną turėtų užtekti pusės litro pieno. Yra pastebėta, kad jei vienerių metų vaikas geria labai daug pieno, tikimybė, kad jis serga mažakraujyste, irgi labai didelė. Svarbu protingai riboti ne tik pieną, bet ir jogurtą, varškę. Piene ir jo produktuose yra kalcio ir kazeino medžiagų, kurios slopina geležies pasisavinimą net ir iš kitų mažylio valgomų produktų. Todėl padeda atsirasti mažakraujystei.

Kokiuose produktuose gausu geležies?

Nemažai geležies yra liesoje mėsoje (jautienoje, vištienoje), grūduose, kruopose (ryžių, grikių), vaisiuose, lapinėse daržovėse.

Nors kiaulienoje geležies yra mažiau nei špinatuose, tačiau iš kiaulienos geležis pasisavinama geriau. Kartu valgant ir augalinį, ir gyvulinį maistą, geležis iš augalinio maisto pasisavinamas geriau. Maistą, kuriame gausu geležies, vaikui rekomenduojama užgerti vaisių sultimis, nes jose esantis vitaminas C pagerina geležies pasisavinimą.

Daugiausia geležies yra liežuvyje – taigi tokiu požiūriu tai vertingiausia mėsa. Nors kepenyse geležies yra daug, tačiau jo valgyti nepatartina, nes geležis sunkiai pasisavinamas ir kepenyse kaupiasi įvairūs teršalai. Galima valgyti žuvį, daug geležies turi ir kiaušinių trynys.

! Jeigu kūdikis turi polinkį sirgti mažakraujyste, pasitarus su gydytoju mėsos jam galima duoti ir nelaukiant septynių mėnesių.

Geležies preparatai: profilaktikai ir gydymui

Kai mažylis serga mažakraujyste, beveik visada yra skiriama geriamųjų geležies preparatų. Labiau vertinami skysti geležies preparatai, nes jie yra geriau pasisavinami organizmo, rečiau pasireiškia šalutinis poveikis. Dėl jūsų vaikui tinkamiausio preparato visada reikėtų pasitarti su gydytoju. Vieni preparatai labiau tinka mažakraujystės profilaktikai (pvz.,“Floradix“ sirupas, Multi-tabs kramtomosios tabletės) – juose yra profilaktinis geležies kiekis, kiti – gydant mažakraujystę (pvz., „FerrumLek“, „Hemofer“).

Kai vaikas mažakraujyste jau serga, jam reikalingas didesnis geležies kiekis, todėl yra skiriami preparatai, kuriuose geležies koncentracija didesnė. Mažakraujystės profilaktikai skirtus preparatus galima vartoti ir savarankiškai, o gydomuosius preparatus skiria tik gydytojas, dozuoti juos reikia atsižvelgiant į mažakraujystės lygį, vaiko svorį. Jokiu būdu negalima šių preparatų perdozuoti.

Geležies preparatų nereikėtų vartoti kartu su arbata, kava, pienu, nes šios medžiagos gali susilpninti geležies pasisavinimą. Taip pat geležies preparatų negalima gerti kartu su vaistais (ypač mažinančiais skrandžio rūgštingumą). Jeigu vaikas geria ir kitus vaistus, reikėtų palaukti mažiausiai porą valandų ir tik tada gerti geležies preparato.

Nors savijauta pradėjus gerti geležies preparatų pagerėja greitai, tačiau hemoglobino kiekis atsikuria ne taip greitai, todėl šiuos preparatus reikia vartoti net kelis mėnesius.

0 Komentarai

Parašykite komentarą

Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai