Manovaikas.ltVaikaiVaiko amžiaus tarpsniaiVaiko priežiūra › Ar duoti kūdikiui žinduką?

Ar duoti kūdikiui žinduką?

+mano vaikas,

Kiekvienas naujagimis į šį pasaulį ateina jau mokėdamas čiulpti. Čiulpimas – vienintelis kūdikio būdas gauti maisto ir pasisotinti. Be to, jis slopina neigiamas emocijas, mažina įtampą, ramina. Atrodytų, čiulpimas mažyliui būtinas. Tačiau yra manančiųjų, kad vaikas gali puikiausiai apsieiti ir be jo – čiulptuko poreikis esą tik įprotis. Iki šiol čiulptukų priešininkai ir šalininkai yra pasidalinę į dvi stovyklas. Toliau pateikiami pagrindiniai jų argumentai.

Close up of baby boy with pacifier

Pasisakantys prieš žinduką

 • Čiulpti krūtį ir žinduką – skirtingi dalykai. Nuo pirmųjų gyvenimo dienų gavęs čiulptuką kūdikis kaip reikiant neišmoksta žįsti krūties, neretai čiulpia tik spenelį, nesistengia ištraukti pieno.
 • Yra teorijų, teigiančių, kad nuolatinis žinduko čiulpimas kūdikį taip užliūliuoja, kad šis mažiau domisi aplinka, jo emocijos būna skurdesnės, vėliau pradeda kalbėti, gerti iš puodelio.
 • Pasak odontologų, ilgas žinduko čiulpimas gali būti viena iš netaisyklingo sąkandžių priežasčių.
 • Kuo ilgiau ir dažniau vaikas čiulpė žinduką, tuo sunkiau jį nuo to atpratinti. Tai kelia įvairiausių bėdų: vaikas be jo negali užmigti, naktį pametęs pabunda ir pravirksta.
 • Čiulptukas taip pat gali virsti įvairių užkratų šaltiniu, nes išsaugoti jo higieniškumą, kai vaikas visur jį nešiojasi ir pameta, labai sunku.

Pasisakantys už žinduką

 • Vieni vaikai būna dirglesni už kitus. Labai dažnai čiulptukas tampa vienintele priemone mažylį nuraminti. Pamaitintas jautruolis, pavyzdžiui, vis dar čepsi, krutina lūpas, muistosi, inkščia ar blaškosi, o gavęs čiulptuką kaipmat nurimsta.
 • Prastai miegantis vaikas su čiulptuku greičiau užsnūsta, ramiau miega, jaučiasi saugesnis ir duoda ilgiau pamiegoti mamai.
 • Būna labai godžių mažylių, kurie ir privalgę nori žįsti. Ypač tai matyti iš buteliuko – ištuština jį labai greitai ir prašo dar, o pagal rekomenduojamą kiekį lyg ir užtektų. Žindukas tokiems besočiukams padeda pajusti sotumą.
 • Čiulpimo refleksas labai stiprus. Kai kurios teorijos teigia, kad kūdikystėje negavęs pakankamai čiulpti vėliau vaikas ilgai čiulpia pirštą, paauglystėje graužia pieštukus ir tušinukus, o suaugęs pradeda rūkyti.
  Su čiulptukais auginamų kūdikių mamos paprastai turi daugiau laisvų poilsio minučių.

Visgi, duoti mažyliui čiulptuką ar ne – spręskite pati. Juk niekas geriau už jus nežino, ko labiausiai reikia jūsų mažyliui.

1 Komentarai

Parašykite komentarą

Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai