Manovaikas.ltVaikaiVaiko amžiaus tarpsniaiUgdymas ir auklėjimas › Sunkus vaikas: juo gimstama ar tampama?

Sunkus vaikas: juo gimstama ar tampama?

+mano vaikas,

XIX amžiuje buvo manoma, kad netinkamo elgesio priežastis yra blogi genai. Tačiau nuo XX amžiaus toks požiūris pradėjo keistis. Pradėta manyti, kad labiausiai vaiko elgesį formuoja aplinka.

Caucasian boy shooting slingshot

Visgi iki šiol vyksta diskusijos dėl skirtingą požiūrį į sunkius vaikus. Vieni teigia, kad tai yra paveldima, kiti – jog įtaką daro aplinka. Jeigu ypač sunkus vaikas ateina iš šeimos, kurioje daug smurto, įtampos, tai galima teigti, kad kalta bus aplinka. Tačiau gali būti ir kitokių priežasčių.

Atsitinka ir taip, kad šeimoje gimsta visai į tėvus nepanašūs vaikai. Šeimoje, kuri yra judri, audringa, gimsta ramus, paklusnus vaikas arba atvirkščiai, ramioje šeimoje gimsta vietoj nenustygstantis vaikelis. Ir taip tikrai gali atsitikti, nebūtina pradėt įtarinėti savo partnerį neištikimybe.

Vis dėlto dažniausiai vaikai būna panašūs į savo tėvus. Nors tėvai labiau norėtų, kad vaikai paveldėtų geriausias jų savybes, o blogųjų – nepaveldėtų. Tačiau dažniausiai yra atvirkščiai. Labai impulsyviems, aktyviems, netolerantiškiems tėvams gimsta tokie pat vaikai, dėl to tokiose šeimose dažnai vyksta konfliktai. Todėl, jeigu gimsta labai aktyvus vaikas reikėtų visų pirma problemos ieškoti savyje, o ne kaltinti vaiką.

Vieni teigia, kad žmogiškosios prigimties įvairovę nulemia paveldimumas. Juk dažnai šeimos, kurios augina daugiau nei vieną vaiką, pastebi, kad jų vaikai yra skirtingų charakterių. Taip yra todėl, kad vaikai tiesiog paveldi skirtingus tėvų bruožus. Kai kurie vaikai, tiesiog gimsta sunkaus būdo, taip sukelia tėvų nusivylimą ir todėl tėvams sunkiau juos mylėti. Tačiau taip yra tikrai ne visada. Net ir sunkius vaikus, tėvai pamilsta ir stengiasi juos perauklėti.

Na, o kiti teigia, kad sunkiu vaiku tampama, tai lemia aplinka, kurioje jie išauga. Taip pat tėvų ugdymas, auklėjimas, šeimoje vyraujančios nuostatos. Todėl tokios šeimos, kuriose yra smurtaujama, išgeriama ar tiesiog blogai elgiamasi, yra stebimos, prižiūrimi vaikai. Taip yra todėl, kad nori vaikus apsaugoti nuo netinkamos aplinkos, kad jie išaugtų gerais ir padoriais piliečiais.

Taigi vaiko elgesys priklauso tiek nuo genų, tiek nuo aplinkos rezultatų. Genų mes pakeisti negalime, bet visgi mes galime pasistengti pakeisti aplinką. Todėl net ir turėdami sunkų vaiką, mylėkite jį ir savo meile stenkitės jį išauginti tokiu, kad ateityje galėtumėte juo didžiuotis!

0 Komentarai

Parašykite komentarą

Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai