Manovaikas.ltVaikaiVaiko amžiaus tarpsniaiUgdymas ir auklėjimas › Hiperaktyvumo sindromo pasireiškimas iki 5 metukų vaikams

Hiperaktyvumo sindromo pasireiškimas iki 5 metukų vaikams

+mano vaikas,

Daugelis tėvų įsitikinę, kad dėmesio stokos ir hiperaktyvumo sindromas, sukeltas dėmesio trūkumo, reiškia tik nenormaliai didelį aktyvumą. Tačiau iš tikrųjų ADHD (iš angl. Attention Deficit Hyperaktivity Disorder) – tai sunkaus elgesio variantų mišinys, kuriam būdingas ir hiperaktyvumas. ADHD sindromas sukelia intelektualinių funkcijų sutrikimus ir nepriimtino elgesio stereotipus.

Brothers Jumping on Bed

ADHD labai retai diagnozuojamas ikimokyklinio amžiaus vaikams, tačiau tokių atvejų pasitaiko. Ikimokyklinukams nustatyti šią diagnozę trukdo dvi problemos. Pirma ta, kad tokiame amžiuje kai kurie elgesio kraštutinumai yra laikomi normaliais. Todėl sunku suprasti, kada sunkiai tramdomi dvimečiai iš tikrųjų turi ADHD sindromą. Antra problema yra tėvelių neįžvalgumas.

Dalis jaunųjų tėvelių tikisi, kad jų mažyliai bus paklusnūs, sugebės patys susirasti sau įdomią veiklą. Kartais sunku nustatyti, ar tokio amžiaus vaikučiams hiperaktyvumo sindromas iš tikrųjų egzistuoja, ar tėvai jį klaidingai priskiria normaliam, tiesiog labai energingam vaikui.

Patikimiausia priemonė, nustatanti ADHD diagnozę – tai patyrusio specialisto akis ir įsiklausymas į tai, ką pasakoja tėvai. Dėl ADHD reikėtų susirūpinti tada, kai tam tikri elgesio požymiai skiria vaikutį nuo jo bendraamžių.

Hiperaktyvumo diagnozė turėtų būti svarstoma tik tuo atveju, kai išsiskiriantis vaiko elgesys sukelia sunkumų. Mažylis gali būti aktyvus, impulsyvus ir ūmaus būdo, bet jeigu dėl to nekyla ypatingų rūpesčių, neverta skubėti su šia diagnoze.

Tokiame amžiuje labai svarbu neapsirinkti nustatant ADHD diagnozę. Būna atvejų, kad vaikams diagnozuojamas ADHD, kai iš tikrųjų jų nekantrumas, menkas bet koks frustracijos toleravimas ir protavimo lėtumas yra protinio neįgalumo simptomai. Žinoma, ADHD ir lėta raida gali koegzistuoti, tačiau tokiu atveju vaiko išskirtinumas turi būti labai ryškus, lyginant jį su kitais tokio pat amžiaus vaikais.

Dažnai yra sakoma, kad autistas ar Aspergerio sindromą turintis vaikas nesiskiria nuo dėmesio stokos ir hiperakryvumo sindromą turinčių vaikų, tačiau taip nėra. Šie vaikai yra atitrūkę nuo realaus pasaulio, dažnai kalba kaip robotai, o tai visiškai nebūdinga ADHD problemų turintiems energingiems, nenustygstantiems vietoje vaikams. Sunkiausi vaikai, kuriuos tenka gydyti, yra tie, kurie turi ADHD sindromą ir kalbos raidos sutrikimų.

1 Komentarai

Parašykite komentarą

Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai