Vaisiaus vystymasis

+mano vaikas,

Gydytojai nėštumo pradžią nustato pagal paskutiniųjų mėnesinių datą, todėl praėjus maždaug dviem savaitėms nuo pastojimo moteris laikoma esanti keturias savaites nėščia. Vidutinis nėštumo terminas – 40 savaičių, nors iš tiesų vaikas išnešiojamas maždaug per 37 savaites. Nuo gemalo susidarymo iki 8-osios savaitės trunka embrioninė vystymosi stadija, o jai pasibaigus gemalas vadinamas vaisiumi. Toliau aprašysiu vaisiaus vystymąsi.

vaisiaus-vystymasis

4-6 savaitės

Apie ketvirtąją nėštumo savaitę gemalas įsitvirtina gimdos sienelėje. Tuo metu jis būna smeigtuko galvutės dydžio. Praėjus 6 savaitėms gemalo ilgis siekia apie 6 mm, formuojasi galvos, liemens ir galūnių užuomazgos.

8-10 savaičių

Vaisiaus širdis tvinksi 140-150 kartų per minutę – jos plakimą jau galima užfiksuoti ultragarsu. Vaisiaus ilgis 13-25 mm, jau beveik susiformavę pagrindiniai organai – širdis, plaučiai, kepenys, inkstai. Vystosi akys, ausys, rankų ir kojų pirštukai.

11-12 savaičių

Baigiasi laikotarpis, kai neseniai pradėtas vaikas labiausiai pažeidžiamas, nes apie šį laiką būna susiformavę pagrindiniai, taip pat ir lyties, organai. Tačiau tiriant vaisiaus būklę ultragarsu dar neįmanoma nustatyti jo lyties. Galva įgyja labiau apibrėžtus kontūrus, pradeda funkcionuoti inkstai. Vaisiaus ilgis yra apie 75 mm.

15-16 savaičių

Maždaug 16 savaičių vaisius turi susiformavusius rankų ir kojų pirštus, gali nustatyti įvairią veido išraišką, čiulpia pirštą, geria vaisiaus vandenis ir pašalina skysčius per šlapimo pūslę. Jo kūnelis būna apaugęs švelnučiais pūkeliais. Svoris būna apie 125 g. apie šį laiką jau galima pajusti pirmuosius švelnius pradėjusio spurdėti vaikučio judesius.

18-20 savaičių

Šiuo laiku dauguma nėščiųjų jau pradeda justi vaisiaus judesius. Kartais net iš išorės matyti, kaip spurda vaikas. Jis jau turi galvos plaukus, antakius ir blakstienas. Jo kūnelį dengia tam tikras baltas tirštas tepalas – verniksas, saugantis odą, kad jos nepermerktų vaisiaus vandenys. Jei ir praėjus 20 savaičių dar nejuntate vaisiaus judesių, pasakykite apie tai gydytojui ar akušerei.

24 savaitės

Galutinai formuojasi vaisiaus oda. Jis jau gali girdėti aiškius garsus – būna, kad išgirdęs net pašoka. Gali užsimerkti ir atsimerkti, taip pat tam tikru paros metu miega, po to pabunda. 24 savaičių gimę kūdikiai jau gali išgyventi intensyvios priežiūros sąlygomis. Svoris – apie 600 g, o ūgis – apie 36 cm.

32 savaitės

Vaisiaus plaučiai pakankamai išsivystę, kad jis galėtų kvėpuoti pats, todėl kūdikiai, gimę 32-ąją nėštumo savaitę, dažniausiai sėkmingai išgyvena. Jų svoris – apie 1,3 kg, o ūgis – apie 40 cm.

36-40 savaičių

Visi organai jau visiškai susiformavę ir normaliai funkcionuoja. Maždaug 36 nėštumo savaitę vaisiaus galvutė „įsitaiso“ dubens apačioje – netrukus gims kūdikis.

Čia pateikimas vaisiaus vystymasis, tačiau net motinos įsčiose kiekvieno žmogaus vystymasis yra skirtingas.

5 Komentarai

Parašykite komentarą

Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai