Gydytojai nėštumo pradžią nustato pagal paskutiniųjų mėnesinių datą, todėl praėjus maždaug dviem savaitėms nuo pastojimo moteris laikoma esanti keturias savaites nėščia. Vidutinis nėštumo terminas – 40 savaičių, nors iš tiesų vaikas išnešiojamas maždaug per 37 savaites. Nuo gemalo susidarymo iki 8-osios savaitės trunka embrioninė vystymosi stadija, o jai pasibaigus gemalas vadinamas vaisiumi. Toliau aprašysiu vaisiaus vystymąsi.
4-6 savaitės
Apie ketvirtąją nėštumo savaitę gemalas įsitvirtina gimdos sienelėje. Tuo metu jis būna smeigtuko galvutės dydžio. Praėjus 6 savaitėms gemalo ilgis siekia apie 6 mm, formuojasi galvos, liemens ir galūnių užuomazgos.
8-10 savaičių
Vaisiaus širdis tvinksi 140-150 kartų per minutę – jos plakimą jau galima užfiksuoti ultragarsu. Vaisiaus ilgis 13-25 mm, jau beveik susiformavę pagrindiniai organai – širdis, plaučiai, kepenys, inkstai. Vystosi akys, ausys, rankų ir kojų pirštukai.
11-12 savaičių
Baigiasi laikotarpis, kai neseniai pradėtas vaikas labiausiai pažeidžiamas, nes apie šį laiką būna susiformavę pagrindiniai, taip pat ir lyties, organai. Tačiau tiriant vaisiaus būklę ultragarsu dar neįmanoma nustatyti jo lyties. Galva įgyja labiau apibrėžtus kontūrus, pradeda funkcionuoti inkstai. Vaisiaus ilgis yra apie 75 mm.
15-16 savaičių
Maždaug 16 savaičių vaisius turi susiformavusius rankų ir kojų pirštus, gali nustatyti įvairią veido išraišką, čiulpia pirštą, geria vaisiaus vandenis ir pašalina skysčius per šlapimo pūslę. Jo kūnelis būna apaugęs švelnučiais pūkeliais. Svoris būna apie 125 g. apie šį laiką jau galima pajusti pirmuosius švelnius pradėjusio spurdėti vaikučio judesius.
18-20 savaičių
Šiuo laiku dauguma nėščiųjų jau pradeda justi vaisiaus judesius. Kartais net iš išorės matyti, kaip spurda vaikas. Jis jau turi galvos plaukus, antakius ir blakstienas. Jo kūnelį dengia tam tikras baltas tirštas tepalas – verniksas, saugantis odą, kad jos nepermerktų vaisiaus vandenys. Jei ir praėjus 20 savaičių dar nejuntate vaisiaus judesių, pasakykite apie tai gydytojui ar akušerei.
24 savaitės
Galutinai formuojasi vaisiaus oda. Jis jau gali girdėti aiškius garsus – būna, kad išgirdęs net pašoka. Gali užsimerkti ir atsimerkti, taip pat tam tikru paros metu miega, po to pabunda. 24 savaičių gimę kūdikiai jau gali išgyventi intensyvios priežiūros sąlygomis. Svoris – apie 600 g, o ūgis – apie 36 cm.
32 savaitės
Vaisiaus plaučiai pakankamai išsivystę, kad jis galėtų kvėpuoti pats, todėl kūdikiai, gimę 32-ąją nėštumo savaitę, dažniausiai sėkmingai išgyvena. Jų svoris – apie 1,3 kg, o ūgis – apie 40 cm.
36-40 savaičių
Visi organai jau visiškai susiformavę ir normaliai funkcionuoja. Maždaug 36 nėštumo savaitę vaisiaus galvutė „įsitaiso“ dubens apačioje – netrukus gims kūdikis.
Čia pateikimas vaisiaus vystymasis, tačiau net motinos įsčiose kiekvieno žmogaus vystymasis yra skirtingas.
ar galejo buti kad man yvyko persileidimas truputi suskaudo nugara ir pilva ir isejo toks kaip kresuliukas man 5 nestumo savaite
Siūlyčiau, kreiptis į gydytojus, kad sužinotum kaip iš tikrųjų buvo… taip pat mamų patarimų gali klausti forume.
labuka visos .. noreciau kad man i pastuka atrasytumet… nzn kas ivyko…. besislapinnat kazkas iskrito o man jau 10 savaiciu…. bet nei pilva skauda nei kraujuoju…. kas tai gfalejo buti? jausmas toks kaip iskyros iskristu
Sveiki man jau 34 savaites. kai buvo 32 savaite daktare ziurejo ir sake kad vaikas jau ysitaises zemyn galva. ar gali taip anksti apsiversti? ar gali buti kad bus priesankstinis gimdymas?(ar tik laikas blogai nustatytas)
aciu uz atsakyma
sweiki, mums jau 35 savaite, jajgu dabar gimdyciau vaikas butu sveikas?