Manovaikas.ltNėštumo laikotarpisNėštumo planavimasPlanuojame kartu › Kaip pakeisti įpročius?

Kaip pakeisti įpročius?

+mano vaikas,

Antsvoris ar per didelis liesumas, rūkymas, narkotikai, nesaikingas alkoholio vartojimas mažina vaisingumą. Todėl jeigu planuojate nėštumą, pirmiausia atsisakykite kenksmingų įpročių ir tik tada pradėkite vaikelį.

Pregnant Woman Drinking and Smoking

Atsisakykite rūkalų ir narkotikų

Yra daugybė patikimų duomenų, kad rūkymas prieš pastojant, nėštumo metu ir po gimdymo kenkia kūdikiui, nes rūkančios mamos vaikas gauna kur kas mažiau deguonies ir būtinų maisto medžiagų. Rūkančių mamų vaikučių sveikatai gresia tokie pavojai:

 • Mažas naujagimio svoris.
 • Mamai gresia persileidimas, pavojus pagimdyti negyvą kūdikį.
 • Staigi kūdikio mirtis miegant.
 • Polinkis į kvėpavimo takų infekcines ligas, astmą ir ausų ligas.
 • Mažesnis nei nerūkančių tėvų ūgis.

Liautis rūkyti padeda nikotino pleistrai, nikotininė kramtomoji guma, tačiau tokios priemonės nerekomenduojamos nėščiosioms.

Nėščiajai, vartojančiai narkotikus, tokius kaip kokainas, heroinas, gresia persileidimas, pirmalaikis gimdymas, pavojus pagimdyti negyvą kūdikį. Vaikas taip pat gali turėti įgimtą polinkį į narkotikus. Pasiryžę atprasti nuo narkotikų, pasiklauskite gydytojo, į kokius specialistus jums reikėtų kreiptis.

Rūkymas taip pat mažina ir vyrų vaisingumą. Jei rūkote šalia savo žmonos ar draugės, tabako dūmai kenkia ir jos sveikatai. Planuodami kūdikį, vyrai taip pat turėtų atsisakyti rūkymo.

Alkoholis

Alkoholis, patekęs į motinos kraujotaką, per placentą gali patekti ir į vaisiaus kraujotaką. Besaikis alkoholio vartojimas gali sukelti persileidimą nėštumo pradžioje arba pakenkti naujagimio sveikatai. Pasitaiko, kad smarkiai geriančių tėvų vaikai turi įgimtų fizinių ir protinių trūkumų, – tai vadinamasis fetalinis alkoholinis sindromas.

Šio sindromo požymiai yra tokie: mažesnis nei normalių vaikų ūgis ir svoris, per maža galva, protinė negalia, fizinės anomalijos. Tokiems vaikams taip pat būdingas hiperaktyvumas, elgsenos sutrikimai.

Nesaikingas alkoholio vartojimas taip pat mažina vaisingumą. Todėl ketinančiai pradėti kūdikį porai, taip pat ir nėščiai moteriai patartina visiškai atsisakyti alkoholio arba išgerti ne daugiau kaip du sutartinius alkoholio kiekio vienetus daugiausia du kartu per savaitę. Čia sutartinio alkoholio kiekio vienetas – tai nedidelis bokalas alaus, taurė vyno arba maža taurelė stiprių gėrimų. Smarkiai pasigerti yra itin pavojinga.

Nesaikingas alkoholio vartojimas mažina ir tėvų vaisingumą. Smarkiai geriantys vyrai gali susilaukti vaikų su fetaliniu alkoholiniu sindromu. Todėl planuodami pradėti kūdikį, ir tėvas turi atsisakyti alkoholio.

Vartokite daugiau folinės rūgšties
(Dar vadinama kaip: Vitaminas B9, Vitaminas M)

 • Mokslo tyrimų duomenimis, 12 savaičių prieš pastojimą gausiai vartojant folinės rūgšties, itin sumažėja pavojus pagimdyti kūdikį su įskilu stuburu, vilko gomuriu ar kiškio lūpa.
 • Folinė rūgštis yra vienas iš B grupės vitaminų. Jo yra lapinėse daržovėse, rupioje duonoje, vitaminizuotuose dribsniuose ar košėse, apelsinuose, bananuose, piene, jogute, sūryje, lęšiuose, mielėse, ar salyklo ekstrakte.
 • Paprastai rekomenduojama prieš pastojimą ir per pirmąsias 12 nėštumo savaičių per dieną suvartoti 0,4 mg folinės rūgšties geriant vitaminų tabletes.

Reguliuokite savo svorį

Didelis nutukimas ar liesumas mažina vaisingumą. Jūsų svoris taip pat turi įtakos ir būsimojo vaikelio sveikatai.

 • Jei esate labai liesa dėl to, kad per mažai valgote, jūsų organizmas gauna per mažai būtinų maisto medžiagų – vitaminų, geležies, kalcio. Tai gali pakenkti jūsų ir būsimo kūdikio sveikatai.
 • Jei dėl liesumo išnyko mėnesinės, negalėsite pastoti tol, kol svoris taps normalus.
 • Jeigu turite antsvorio, jums gresia aukštas kraujospūdis, sukeliantis nemažai problemų nėštumo pabaigoje. Nutukusios moterys yra labiau linkusios į nėščiųjų cukraligę. Dėl labai didelio antsvorio nėštumo laikotarpiu sunkiai pakeliamas krūvis tenka sąnariams, todėl labiau nei kitas nėščiąsias kankina nugaros skausmai ir dusulys.
 • Paprastai nėštumo metu nepatariama laikytis dietos, todėl jei norite numesti svorio, imkitės to prieš pastodama. Svorį reikėtų mažinti po truputį, laikantis sveikos mitybos taisyklių ir darant vidutinio sunkumo pratimus. Nesistenkite per labai trumpą laiką numesti daug svorio, nes tada organizmui pritrūksta būtinų maisto medžiagų ir taip galite susigandinti sveikatą. Dėl mitybos pasitarkite su savo gydytoju ar dietologu.
 • Jei turite labai daug antsvorio, sergate bulimija ar anoreksija, kreipkitės į medikus, nes šie sutrikimai gali pakenkti vaisiaus vystymuisi.
0 Komentarai

Parašykite komentarą

Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai