Manovaikas.ltNėštumo laikotarpisNėštumasAš nėščia! Ko laukti? › Hormonai nėštumo laikotarpiu

Hormonai nėštumo laikotarpiu

+mano vaikas,

Hormonai – tai endokrininių liaukų gaminamos cheminės medžiagos. Patekusios į kraujotaką, jos išnešiojamos po įvairius kūno audinius. Nėščios moters organizme hormonams tenka lemiamas vaidmuo – kaip jokiu kitu gyvenimo laikotarpiu, per nėštumą nuo jų veiklos itin priklauso bendra sveikatos būklė.

Pregnant woman laying on blanket

Svarbiausi hormonai per nėštumą

Gonadotropinas. Šį hormoną, dėl kurio veiklos nutrūksta mėnesinės, išskiria embrionas. Taip pat šis hormonas skatina progesterono gamybą. Manoma, kad pirmaisiais trim nėštumo mėnesiais rytais pykina dėl itin padidėjusio gonadotropino kiekio.

Estrogenai ir progesteronas. Šie hormonai visais atžvilgiais reguliuoja nėštumo eigą, yra susiję su pagrindiniais fiziniais ir emociniais pokyčiais. Veikiant progesteronui gimdos gleivinė pasiruošia priimti apvaisintą kiaušinėlį, didėja kūno masė, taip pat apima ramybė. Dėl bendro estrogenų ir progesterono poveikio padidėja pieno liaukos, krūtys apsunksta, pigmentiniai laukeliai apie spenelius išsiplečia ir patamsėja.

Relaksinas. Dėl jo poveikio organizmas pasiruošia gimdymui – suminkštėja gimdos kaklelis, atsipalaiduoja dubens raumenys ir raiščiai.

Oksitocinas. Skatina gimdos susitraukimus, padedančius išstumti vaisių, o po gimdymo leidžiančius gimdai atgauti įprastą dydį. Šis hormonas taip pat skatina pieno gaminimąsi žindymo laikotarpiu.

Prostaglandinai. Tai į hormonus panašios įvairių audinių ląstelių gaminamos medžiagos. Jos skatina gimdos susitraukimus – šiuo principu pagrįstas pesarų ir želė, kurių sudėtyje yra prostaglandinų, poveikis. Artėjant gimdymo terminui lytinis aktas gali sukelti gimdymą, nes sėkloje taip pat yra prostaglandinų.

Kortizonas. Per nėštumą šio hormono kiekis tolydžiai didėja – iš dalies dėl to nėštumo metu pagerėja alerginėmis ligomis, pvz., astma ar egzema, sergančių moterų būklė.

Adrenalinas, noradrenalinas, endorfinai. Dėl šių hormonų veiklos padažnėja širdies plakimas, taip pat jie turi daug įtakos emocinei būsenai. Natūralios skausmą slopinančios medžiagos – endorfinai prisideda prie palaimingos ramybės pojūčio. Per nėštumą endorfinų kiekis nuolat didėja ir gimdymo metu pasiekia maksimumą.

Prolaktinas ir laktogenas. Abu šie hormonai skatina pieno gaminimąsi. Jie išsiskiria per visą nėštumą, bet tuo metu gamintis pienui neleidžia estrogenai ir progesteronas. Gimus vaikeliui estrogenų ir progesterono kiekis sumažėja, todėl ima gamintis pienas.

0 Komentarai

Parašykite komentarą

Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai